حـال اقـبـال و ادبـار، دو حـالت مـعـنـوى اسـت كـه مـخـتـص بـحـث اخلاق و عـرفـان مـى بـاشـد. اقـبـال قـلب ، نـشـاط در عـبـادات اسـت . امـا حـال ادبار، بى نشاطى در عبادات مى باشد. يكى از كـسـانـى كـه شـمـّه اى از (اسـرار الهـى ) را يـافـتـه بـود، مـى گـفـت : مـن حال بسط و اقبال قلب داشتم . به طورى كه در عبادات ، داراى نشاط مى شدم . پس از چندى ، در يك لحظه ، حال بسط را از دست دادم و حالت قبض و ادبار قلب بر من عارض شد. من كه به همه رفتار و اعمال خود توجه داشتم ، از خود پرسيدم كه : چرا نشاط از من سلب شد؟ بسيار نگران شـدم …  کمک نکردن به یک حیوان گرفتار...

با توجه به این داستان،  هـمـه كـارهـاى انـسـان ، در مـحـضـر خـداونـد مـتـعـال بـه حـسـاب اسـت . حال كه چنين است ، پس غيبت ها، تهمت ها، نیش ‍ زبان ها و عيب جويى ها با ما چه مى كنند؟ بى جهت نـيـسـت كـه (حـجـاب ) بـه جـان مـا افـتاده و عمرى را سپرى كرديم ، اما از هيچ جا خبر نداريم ! اوضاع عالَم ، حساب دارد:
(اِنَّ رَبَّكَ لَبِالمِرصادِ) خداوند در كمين است و مواظب و مراقب شما مى باشد.
وقـتـى شـكـايـت گـنـجـشـكـى ، حـالى را عـوض كـنـد، پـس وقـتـى انـسـانـى ، دل مؤ منى را به درد مى آورد، چه خواهد شد؟ اگر انسان غيبت مسلمانى را مرتكب شود، اين غيبت چه خواهد كرد؟
حـضـرت يوسف (ع )، از انبياء بسيار بزرگ است كه در قرآن كريم ، يك سوره به نام مقدس او آمـده اسـت . اگر چه آن حضرت داراى مقام عصمت است اما كارى را انجام داد كه به خاطر عظمت آن ، در قـرآن مـجـيـد ذكر شده است . اگر جريان دعوت زليخا از حضرت يوسف (ع ) را بشكافيم مى نـگـريـم كـه در آن ، حـدود بيست عامل وجود داشت كه هر يك از آن ها، ممكن است انسانى را به سمت خود بكشاند. به عنوان مثال : تقاضا از سوى زليخا صورت گرفت ؛ زليخا بسيار زيبا بود؛ درِ اتـاق بسته بود؛ زليخا با تهديد اظهار ميل كرد. يوسفى كه عبد و بنده بود، سلطان و آقا و عزيز مصر شد. اما زليخا كه ملكه بود، گداى بيابان ها شد. پس از اين ماجرا، قرار شد كه حضرت يوسف و پدرش يعقوب همديگر را ملاقات كنند. از يك سو يوسف و از طرف ديگر يعقوب بـه راه افـتادند. تا اين كه در نقطه اى به يكديگر رسيدند. يعقوب از شوق ديدار يوسف ، از اسب پياده شد و به استقبال نورديده اش شتافت . يوسف نيز از اسب پايين آمد. اما آن احترامى كه از مـثل يوسف انتظار مى رفت ، مقدارى در آن كوتاهى كرد. وقتى حضرت يوسف عباى خود را كنار زد، نـورى از آن خـارج شـد. پـرسـيـد: آن نـور چـه بـود؟ جـبـرئيـل نـازل شـد و پـاسـخ داد: نـور نـبـوت بـود كـه از نـسـل تـو پـيـامـبـرى مـبـعـوث نـخـواهـد شـد. چـرا در احـتـرام بـه پدر كوتاه آمدى ؟! بنابر اين حـال كـه يـك كـار را ايـن گـونه به حساب مى آورند، پس ‍ اوضاع عالَم ، حساب دارد و گام به گام ، مراقب و مواظب ما هستند. اما ما بيچاره ها خبر نداريم .

وبلاگ مشق عاشقی

بیوریتم چیست؟

تا به حال دقت کردید چرا بعضی روزها خیلی سر حالید و بعضی روزها کسل…یا اینکه بعضی روزها قادر به کارهایي هستید که که روزهای دیگه نمتوانستید انجام دهید. با کمی تامل در محیط اطرافمان متوجه میشویم که همه چیز سیکل و دوره های خاص خودش را دارد//فصلها//حرکت ماه و خورشید و شب روز و…دانشمندان در این راستا به وجود سیکلهای در بدن انسان پی بردند که بیوریتم نامیده میشوند..

بیوریتم در آکسفورد به معنای الگوهای مکرر فیزیکی و احساسی میباشد.قدمت بیوریتم به دوران ستاره شناسی چینیان به ما قبل تاریخ بر میگردد…انواع سیکل بیوریتم در بدن انسان به سه سیکل فیزیکی واحساسی و ادراکی تقسیم میشود…سیکل فیزیکی از بافت ماهیچه ها نشات میگیرد و هر بیست و سه روز تکرار میشود.که در روزهای دوم تا یازدهم در حال شارژ شدن است و تا روز بیست و سوم در حال تخلیه.(پزشکان معتقدند که برای عملهای جراحی مناسب ترین روز دوم تا سیزدهم این سیکل است)اما سیکل احساسی که دوره آن 28 روزه میباشد و بیشتر به سیستم عصبی افراد تسلط دارد وقتی این سیکل بین روزهای دوم تا 16 میباشد از لحاظ احساسی سر شار از انرژی و خوش بینی هستیم و بعد از آن رو به افول احساسات///سیکل ادراکی که هر سي و سه روز طی میشود و نشات گرفته از سلولهای مغزی مي باشد و دوران روزهای دوم تا نوزدهم بهترین شرایط یادگیری را داریم///اما بعضی روزها تمام این سیکلها در نوار پایین جدول خود قرار دارند که روزهای بحرانی و روزهای صفر ما هستند.و برعکس بعضی از روزها نوار در بالای جدول قرار دارند که جزو روزهای به یادماندنی زندگی ماخواهدبود.

به نظر شما این نشاط و افسردگی ظاهری همان حالت های راحتی دل و وجدان نیست؟میشه این دو را با هم مقایسه کرد؟

+ نوشته شده در  جمعه چهارم شهریور ۱۳۹۰ساعت 22:3  توسط -- | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ


آرشیو
آثار علمی سارا جهانی( کتاب و مقاله)
سوالات شما
مهارت های زندگی
روانشناسی مثبت گرا
معرفی دارو ها
روانشناسی نوجوان
اختلالات روانی
روانشناسی شخصیت
روانشناسی بالینی
واژه نامه روانشناسی(انگلیسی)
روانشناسی و انواع آن
روانشناسی ورزش
هنر درمانیArt Therapy
فرادرمانی و روانشناسی
فرا روانشناسی
مسائل و مشاوره جنسی
روابط دخترو پسر
روابط در خانواده
روانشناسی کودک(اختلالات و درمان)
دانستنیهای قبل ازدواج
روابط همسران
روانشناسی اسلامی
مهارت های ارتباطی
مسائل و مشاوره تحصیلی
تست و آزمون های روانشناسی
مطالب خواندنی
معرفی کتاب
داستان های آموزنده
علمی
فرزند پروری
آرشیو مطالب
نوشته های پیشین
اسفند ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
جستجو


آخرین مطالب ارسالی
گروه spss.analyzer

میلوژی روانشناس آنلاین شما
مراحل زندگی افراد موفق
کتاب طرح درمان اختلال پس از سانحه
کتاب روشهای بازی درمانی (40 تکنینک بازی درمانی)
طرحواره...
طرحواره چیست؟
کارگاه های آموزشی
بز خود را بکشیــــــــــــــــــــــــــــــید!
خبرنامه

Powered by WebGozar

پیوندها
پژوهش و پرسشنامه (سارا جهانی)
روانشناسی(محسن عزیزی )
جامعه شناسی(علی عزیزی)
تالار همیاری ایرانیان x:
روانشناسی(اصغر نوری)
مشاوره( کریم حلفی )
مشاوره ( رضا عظیمی )
مشاوره (فریبا رضاپور)
روانشناسی( مهدی بهرام پور)
روانشناسی (حسنعلی ابدالی)
روانشناسی (مهدی جلالی)
مشاوره تحصیلی،خانوادگی و رفتاری
مشاور مدرسه
مشاوره
تسنیم یا صاحب الزمان(میثم)
اشعار زیبا با صدای آرمین عزیز
حقوقی (سعید معصومی)
کپی نوشته های چغندر خان!
مشق عاشقی(حبیب الله محمدی)
نو اندیشان (روانشناسی و قرآن)
آمار وبلاگ
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM